Язык, що ріже вуха

Підчас перегляду «Танцюють всі» мене вразив блок новин, а власне використання ведучими українскьої мови.
еТЕр замість ефіру,
Евро замість євро,
проЄкт замість проекту...
Що це, якщо не спроба витиснути мову на маргінес? Зробити її неможливою для вжитку, перетворити на чудернацький діалектизм?

24 коментарі

Лілія Шутяк
Ого, про введення подібних мовних норм говорилось уже давно. Самій було б цікаво почути, ЯК воно звучить!
Надія Григоренко
А звучить жахливо… і смішно. )
По-моєму, мова — це та, якою розмовляють люди, а не та, яка задекларована. А ми такою розмовляти не будемо, так що у них нічого не вийде! =)
Про «еТЕр замість ефіру» взагалі вперше чую.
Артем Козменко
однозначно не погоджуся!!! переважна частина населення України розмовляє суржиком, яким не наважиться жоден письменник написати твора!!! а коли нам трапляються такі ляпи на шпальтах газет, ми їх висміюємо! тому, що не кажіть, але має бути певний шаблон відповідно до загальноприйнятих правил правопису!
Ігор Гамаль
розмовляє суржиком, яким не наважиться жоден письменник написати твора
Та Ви що? Купа літератури написаної на суржику лежить на прилавках…
Надія Григоренко
Точно-точно, купа. Причому, в певних колах це навіть визнано модним і престижним — писати нелітературною мовою, суржиком і з нецензурними словами.
Максим Козменко
Це безграмотно й некультурно, неетично до мови!
Надія Григоренко
Але модно!
А що моді етика?
Максим Козменко
Люди розмовляють діалектами. Буковинський, покутянський, гуцульський, подільський, поліський… Але мова — одна! Слово — одне!
За такими нововведеннями маємо вживати замість «Ейнштейна» «Айнштайна», «Фрейда» «Фройда», «Хельсінкі» «Гельсінкі», тобто так, як воно має звучати.
Ці нововведення для підтягування сучасної української мови до адекватного відображення іншомовних слів.
Але всі мають пам'ятати — ідеалу не існує!
Володимир Карагяур
Це як новий план для ввдення двомовності в країні. Вони хотять спотворити мову і щоб хтось сказав та ні якраще буду розмовляти «могучим» ніж цією ахінеєю? Це вже якийсь ідіотизм. Табачника треба загнати в Магалу навічно, щоб він там цілу вічність слухав українсько-молдовськи суржик.
Надія Григоренко
«Табачника треба загнати в Магалу навічно, щоб він там цілу вічність слухав українсько-молдовськи суржик.»
Ахахаха)))
Та його взагалі на мило!!!
Кажу вам як студентка.
Роман Дзик
Ви що Америку всі для себе відкрили? Хіба ніхто не чув про Харківський правопис (скрипниківку)? Як відомо, українська мова неодноразово зазнавала утисків і, як наслідок, примусових змін. Те, що маємо зараз — це не наслідок природного розвитку мови. Але маємо те, що маємо. Точніше, не маємо навіть цього, бо для чималої частини України навіть ця українська мова виглядає дивною і чужою, не кажучи вже про якісь зміни до неї. Проте, якщо бути принциповим, то за логікою етеру/ефіру ми мали би змінити математику на мафематику, до прикладу. Чомусь ніхто не дивується вживанню забороненої колись літери "ґ" (до речі, повернутої саме за скрипниківкою). «Навіщо морочити людей, які й теперішню українську заледве знають?», — запитаєте ви. Мені здається, що Азарову та його однодумцям, що ефір, що етер (як і українська мова загалом) — речі принципово маргінесні.
Надія Григоренко
Та чого Америку? Ні, лише мис Доброї Надії))
«Те, що маємо зараз — це не наслідок природного розвитку мови» — так, розумію… шкода, але думаю, све ще є час все виправити.
"«Навіщо морочити людей, які й теперішню українську заледве знають?», — запитаєте ви" — ні, не спитаю, бо вважаю, що людині варто знати хоча б 1 мову досконало. Інакше як їй висловлювати свої думки? Інакше її ніхто не розумітиме.
Причому під досконалим знанням я маю на увазі як усне мовлення, так і письмове.
Артем Козменко
ви самі собі суперечите! погляньте на ваші приклади: ми кажемо «маТематика», а не «маФематика»! то чому ми повинні казати «еФір» за мість «еТеру»?????
Роман Дзик
Перепрошую, в чому суперечу?
Роман Жахів
У грецькому альфабеті ота спірна літера ? називається тета, а в церковнослов'янській (кириличній) азбуці, вона ж є фітою. Тому «православниє» кажуть: Афіни, ефір але чомусь математика, а західники-латинники: Атени, етер, математика…
Віталій Шарлай
Я також нещодавно такі казуси помічав, але якось не звернув уваги, але якщо придивитись, то зараз такі чудасії все частішають, фактично на всіх центральних каналах, чи то в новинах чи розважальних програмах. Певно, такої мови немає ще у програмах Шустера та подібних… Сумно…
Андрій Круглашов
З нових «чудасій» — Инший…
Святослав Вишинський
Це мова і Михайла Грушевського, зокрема. Який негатив у поліваріантності мови? Зокрема, в Норвегії офіційно існує два варіанти норвезької — «народний» та «книжний» (останні розвинувся під впливом шведської в часи унії двох держав) — обидва визнані та мотивовані до вжитку на всіх рівнях.
Сергій Стуканов
Це якраз той випадок, коли доречним є вислів: «Все нове — добре забуте старе». Перш ніж означувати невідомі Вам явища «чудасією», а надто «новою», варто було б познайомитися з документами (в найширшому сенсі), що фіксують правопис української мови станом до 1933 року (або й пізніше — на матеріалах діаспори). Тоді Вам стало б зрозуміло, що «инший», «инша», «инше» — загальновживані й відповідні тодішньому правопису (та й, певно, вимові) слова. Враховуючи те, що зміни до правопису, внесені 1933 року, багато в чому спотворили українську мову (див.: Л. Масенко, «Лінгвоцид української мови ХХ ст.»), бажання повернутися ad fontes заледве можна вважати чудасією. Звісно, можна й потрібно дискутувати про доцільність поверення до Харківського правопису за умов, коли й базована на чинному правописі українська мова не всіма сприймається належним чином, але вже точно не доречно спрощувати все до «дивацтва».
Максим Козменко
Українську мову відчищають від русифікованого, англіфікованого штампу. Повертають її ординарність та самобутність. Слово «инший» («иньчий») вживалося і Франком, і Грушевським, і Венниченком іншими, вживається і сьогодні на рівні «народному».
Це не Азаров і Табачник, це ще до них ідея така виникла.
Володимир Вакуленко-К.
Хтось вірить в казочку те що шоу-бізнес якісь має мовні бар"єри? Шоу-бізнес розрахований лише на ваші гроші. Тож на що ви більше розраховуєте?
Володимир Вакуленко-К.
Мені легше. Я в рідких випадках дивлюся телевізор.
Володимир Вакуленко-К.
Сорі, що я поліз читати коменти, а не про що мова. Але щодо шоу-попсні я маю рацію.
Володимир Вакуленко-К.
власне, я користуюсь правилом дев«ятки у письмі, тож це справа добровільна. Мені просто так більше подобається, а мова від цього на мою думку стає навіть соковитішою.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте