Впритул: Кость Бондаренко

Продовжую серію матеріалів, що розпочалась від зустрічі з Тимошенко (див. Впритул: Юлія Тимошенко // a-kruglashov.vkursi.com/305.html). Другим героєм мого блогу став кандидат іст. наук, гол. ред. газети «Лівий Берег», екс. голова Інституту Горшеніна, відомий політолог та відтепер — політик і просто класний дядько та хороший друг Кость Бондаренко.
 
На сьогодні Кость Петрович є заступником Тігіпка в партії «Сильна Україна» і саме в цій ролі він відвідав Чернівці, розділивши візит на круглий стіл по місцевому самоврядуванню та лекцію для студентів.
Круглий стіл відвідали викладачі іст. факу, в т.ч. професор Петро Павлович Брицький, котрий був рецензентом кандидатської Бондаренка про ОУН (захищена у 1997 році). Крім того, зібрався місцевий склад СУ, поділ якого на молодіжку та основу є досить умовним, бо всі Тігіпківці — молоді. Прийшли також студенти-політологи.
 
Тепер в тезовії формі про проблеми самоврядування та плани Сильної України:
Проблеми:
— централізованість;
— бюрократизація;
— слабкість. Відсутність політичної волі щодо надання місцевим органам ширших повноважень;
— корупція, що стоїть на трьох китах: роздутості чиновницького штату при мізерних зарплатнях, наявності понад 30 органів перевірки, діяльність яких не обмежується правом на перевірку підприємця раз за певний період, та зарегульованості. Також Бондаренко, виділив наявність кругової поруки і сумний факт, що більшість людей в корупційній системі не влаштовує, насамперед їх місце, а не сама система.
Можливості:
— пропозиції щодо вирішення цих проблем повинні надходити від професійних політологів, теоретиків, юристів, практикуючих депутатів;
— врахування закордонного досвіду. Наприклад в Грузії діє норма, згідно з якою чиновників зобов'язали на протязі доби надати повний комплект документів підприємцю, що бажає відкрити готель на Чорноморському узбережжі. При перевищені терміну — штраф до 50 окладів.
Обирати, не можна, призначати 
  Професор Брицький та к.політ.н. Гуйтор зачепили проблему виборності губернаторів, перший зауважив, що зараз відбувається повернення до тоталітаризму, оскільки знімаються всі, навіть ефективні керівники і засилаються «свої». Бондаренко прокоментував, що така практика робить корупцію тотальною. При цьому зауваживлши, що обирати губернаторів все ж не варто. Достатньо зменшити їх владу на користь голів місцевих рад. Додав, що наш губернатор у порівнянні із східними — дуже демокрачний.
   Петро Павлович також наголосив на відсутності чіткого розмежування компетенцій місцевих та всеукраїнських органів, коли Донецький суд скасовує укази Президента, а Львівська обласна рада, як додав Бондаренко, приймає рішення про контроль над повітряним простором, ніби депутати засядуть із зенітками та збиватимуть літаки.
 Адміністративна, потім територіальна реформи

Кость Бондаренко наголосив, що безумовним пріоритетом є адміністративна реформа. При чому федерація була б найкращім устроєм, проте б'є по вертикалі.  Впевнено розмежувавши федералізм та сепаратизм, він зазначив, що цей принцип не означає відмови від суверенності.
  Щодо скорочення кількості контролюючих органів, модератор дискусії та наш блогер Сергій Бостан запитав, «чи готові ми враз позбутися, скажімо, пожежної чи то сан. Епідем. станції?» Кость Петрович відповів, що достатньо об’єднати подібні органи, таким чином значно зменшивши їх кількість.
Податки на багатство з регіональним підходом
  Щодо цього пункту програми, права рука Тігіпка зауважив, що повинна і буде існувати диференціація в оподаткуванні за прогресивним принципом, оскільки люди в містах отримують більше ніж в селах, а в розвинутих індустріальних – більше, аніж в депресивних регіонах.
Тотальна приватизація
  Зам. Тігіпка також зазначив, що вони чітко стоять на ідеї приватизації землі, хоча проти може бути 70%. Брицький запитав: «хіба ж можна віддавати Укртелеком?». Бондаренко відповів, що можна і варто, бо він постійно падає в ціні, тому зволікання призведе до продажу за безцінь через пару-трійку років.
Козирі України
Це насамперед роль у подоланні продовольчої кризи. Не потрібно розповідати про селіконові долини через 50 років. Енерговитратні металургійні підприємства роблять нас не конкурентоздатними. Тоді як аграрний сектор є тим, який потрібно розвивати вже зараз. Адже у нас обробляється лише 42% придатних земель.
Політ-технології.
Журналіст Сергій Яковлєв задав професійне запитання, врахувавши досвід  консультування Бондаренком різних політичних сил. Які політ. Технології використовувалися на виборах 2010 та будуть використовуватись Сильною Україною?
Порівнюючи 2004 та 2010, Кость Петрович зазначив, що фактор технологій було знівельовано, а акцент кампанії змістився до:
— Соціальних очікувань;
— Претензії на роль об’єднувача країни, оскільки і Тимошенко і Янукович розповсюджували свій вплив на «ворожі» території;
— Взаємного поливання брудом. Цікаво, що постійний лейтмотив виступів Тимошенко «заберу дачу у Януковича» в фіналі затерся, бо люди думали «а що мені з того буде»; Команда нинішнього переможця, в свою чергу звела риторику до того, що Тимошенко злодійка, і навколо неї – педофіли. Це зумовило голосування в ІІ турі не «За» а «Проти» певного кандидата.
Бондаренко означив тенденцію відходу від популізму та розчарування у помаранчевих брендах, в т.ч. і Партії Регіонів, як породження цієї системи.
Що д до використання технології Сильною Україною, Бондаренко сказав, головна стратегія – реформи. Оголосив відмову від гасел у програмі, а також небажання:
— воювати;
— застосовувати «чорний PR»;
— робити з Тігіпка супермена;
Розмова доходила свого завершення, студенти чекали на лекцію Бондаренка, котрий, між іншим, навчався на І курсі саме в стінах нашого факультету. І вже в 17 років знайшов тут друзів, з якими підтримує стосунки й досі.
Кость Петрович виглядав досить серйозно, говорив не надто емоційно, через що знайома студентка сказала, що розчарована, бо було трохи нудно. Що ж, без популізму якось не звично.
В спілкуванні Бондаренко веселий і компанійський.
Від себе додам, що в рамках Сильної України цей чоловік дивиться досить гармонійно, бо є сильним і фізично і по життю.

5 коментарів

Святослав Вишинський
Багато зі сказаного на круглому столі відповідає тезі про необхідність нової, динамічної опозиції, здатної не тільки до критики, але й до чесної співпраці з владою у конструктивних моментах.
Надія Вірна
Знаєш, Андрію, я була на прес-конф. Костя і враження в мене дуже і дуже негативні. Я про них написала в «Часі» (розміщу завтра на блозі). Так от, ця людина в кожному слові виправдовує яника, його політику. Він «за» Харківські угоди! Що вже казати пор питання збереження національної ідентичності, мови тощо, якщо його шеф в уряді з табачниками та азаровими???
Святослав Вишинський
Думається, варто повторити найбільш суперечливі запитання після деякого проміжку часу, а саме після того, як стало ясно, що ціна на газ для населення, попри всі аргументи стосовно Криму і флоту, все рівно піднялась.
Андрій Круглашов
Може я щось пропустив, прослуховуючи диктофонний запис, бо не помітив схвалення Харківських угод. Я в цій рубриці стараюсь відійти від своїх політичних поглядів, хоча визнаю, що не можу відійти від особистих симпатій. Але щодо питання національної ідентичності, то її ще слід творити, і здається Кость не зачіпав цих питань.
А твій висновок про українськість по принципу колективної поруки «якщо його шеф в уряді з табачниками та азаровими???» я б не вважав обгрунтованим. Це ж рівень припущень, чи не так?
Хоча деякий позитив в бік Януковича дійсно простежувався, але якщо ми журналісти, то оцінювати діяча за ставленням до когось, в т.ч. особливо, якщо за «правильну» (= свою суб'єктивну) позицію ми приймаємо негативне, не надто професійно. Хіба позитив-негатив, чорне-біле це надійне підгрунтя?
Мені все ж дуже цікаві твої зауваження. Давай дискутувати!
Надія Вірна
Коли я писала про абстрактно-політичні теми, я теж думала, як ти. Але якщо ти проглянеш історію журналістики (особливо німецьку школу), то ти побачиш, що становлення незалежної журналістики (а саме це у нас і відбувається) завше супроводжується суб"єктивізмом. Бо коли починаєш стикатися з прямим порушення прав людини і громадянина, про знущання чиновників, суддів, міліціянтів, прокурорів над людьми, то, чесслово, без суб"єктивної оцінки аже ніяк…
Я Костю чула кілька років тому, і, повір мені, то були інші слова та підходи. А тепер — це апологет Януквича і Ко. Я ніколи не цуралась своєї позиції і я підтримую свого шефа, який каже, що спершу ти повинен бути українцем, а потім журналістом. Отож, я вважаю, що Кость зрадив свої погляди. Хоча, можливо, людина має право на їх зміну…
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте